IAP Salong: Om forståelse av psykoser

Arnhild Lauveng (f. 1972) er psykolog, forfatter og en aktiv foredragsholder. Som 17-åring ble hun innlagt på psykiatrisk akuttavdeling med diagnosen schizofreni. I ti år var hun pasient i psykisk helsevern. Hun ble frisk, avla embetseksamen i psykologi ved Universitetet i Oslo i 2003, og har siden arbeidet som psykolog i offentlig sektor.

 

Lauveng fortalte levende og inngående om hvordan hun opplevde å være psykotisk - hvordan det var å miste følelsen av å eksistere, og oppleve seg styrt av den strenge "Kapteinen". Hennes fortelling er en påminnelse om at det en psykotisk person gjør er logisk, men ut fra forutsetninger som andre ikke så lett forstår. Hennes vei ut av psykosen og gjennomføringen av psykologistudiet utfordrer i seg selv våre forestillinger om schizofreni som en kronisk sykdom, og om hvilke mål som er mulige å arbeide mot, selv når utgangspunktet synes nesten umulig.

 

Lauveng har skrevet to bøker med bakgrunn i sine erfaringer: I morgen var jeg alltid en løve (2005) og Unyttig som en rose (2006). Hennes tredje bok Arbeidsmaur med gipset hjerte (2008) tar opp temaet psykisk helse og arbeidsliv. Lauveng er blitt tildelt flere priser: Prisen til fremme av ytringsfriheten innen psykisk helsevern i 2004, Åse Gruda Skards Pris for popularisert formidling av psykologisk kunnskap i 2007, Schizofreniprisen ved Schizofrenidagene i Stavanger 2008, og Fritt Ords Honnør fra Institusjonen Fritt Ord, også i 2008.

 

Alle medlemmer av IAP er velkomne til Salong hos Psykologbistand i Oscarsgt. 30 i Oslo. Følg med på iapnett og vår facebook-gruppe for tidspunkt og tema for neste salong!

Forsiden
Utskrift
Kontakt oss